24 Ekim 2010 Pazar

Diğer eski Mısırlılar nasıl gömüldü?

Eski Mısırlılar doğru bir şekilde gömülmenin çok önemli olduğuna inanırlardı. Doğru bir şekilde gömülmek onların "yaşamsonrası"nda tekrar dirilmelerine izin verirdi. Bu yüzden, parası yeten çoğu kişi, iyi şekilde gömüldüklerinden emin olmak için zamanlarının ve enerjilerinin çoğunu harcarlardı.

Çoğu sıradan eski Mısırlı muhtemelen çöle gömüldü. Akrabaları vücutlarını basit bir elbiseye sarıp, onları hergün kullanılan nesneler ve yiyeceklerle gömdüler.

Daha güçlü olanlar, daha iyi bir gömülme şeklini karşılayabilirlerdi. Bazı sanatkarların ve işçilerin mezarları içinde mumyalaştırılmış bir vücudun yanında ekmek, meyve, muska ve "yaşamsonrası" için ev eşyaları bulundu.

Soylular ve çok çok zengin insanlar genelde "mastaba" diye adlandırdığımız, mezarlara gömülürdü. Bu tip mezarlar bir yer altı bölmesine ve yer üstünde bir tapınağa sahipdi. Bu mezarlar kişinin mumyalaştırılmış vücudunu, yanında da yiyecek, mücevher ve özel eşyalarını barındırırdı.Kaynak: http://www.ancientegypt.co.uk/pyramids/about/otheregy.html
Türkçe Çeviri: Burak Şenel